Nov 28, 2020
Visit our sister site:

Headline, Industry News

Nominees for Sat. Gemini Awards

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Shawn Ashmore _ "Terry"; Tom McCamus _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story"; Tony Nardi _ "Il Duce Canadese"; Peter Outerbridge _ "Under the Dragon’s Tail"; Michael Therriault _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Ian Tracey _ "Intelligence."

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Wendy Crewson _ "The Man Who Lost Himself"; Joanne Kelly _ "Playing House"; Michele-Barbara Pelletier _ "Trudeau II: Maverick in the Making"; Klea Scott – "Intelligence"; Victoria Snow _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story."

Best Host or Interviewer in a Sports Program or Sportscast: Michael Landsberg _ "Off the Record With Michael Landsberg"; Ron MacLean _ "CBC’s Hockey Day in Canada"; Brian Williams _ "Torino 2006 _ the Olympic Winter Games on CBC."

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series: Ian Adams, Riley Adams, Michelle Lovretta _ "Hunt for Justice: The Louise Arbour Story"; Suzette Couture _ "The Man Who Lost Himself"; Chris Haddock _ "Intelligence"; Gordon Pinsent _ "Heyday"; Bruce M. Smith _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Andrew Wreggitt, Hugh Graham _ "One Dead Indian."

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series: Christian Duguay _ "Lies My Mother Told Me"; Bruce McDonald _ "The Love Crimes of Gillian Guess"; T.W. Peacocke _ "Canada Russia ’72"; Tim Southam _ "One Dead Indian"; Stephen Surjik _ "Intelligence."

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program: "Big Sugar," Galafilm Productions Inc; "CBC News: Sunday Beyond Words: Photographers of War," CBC Television; "House Calls," National Film Board of Canada; "Memory for Max, Claire, Ida and Company," Allan King Associates; "No More Tears Sister," National Film Board of Canada.

Best Writing in a Comedy or Variety Program or Series: Mark Farrell, Brent Butt, Paul Mather, Kevin White _ "Corner Gas"; Ian MacDonald, Jennifer Kennedy _ "The Wilkinsons _ Ulterior Designs"; Dan Redican _ "Burnt Toast"; Steve Smith, Rick Green, David T. Smith _ "The Red Green Show"; Mary Walsh, Ed MacDonald _ "Hatching, Matching & Dispatching"; Kevin White, Irwin Barker, Gavin Crawford, Mark Critch, Barry Julien, Bob Kerr, Gary Pearson, Carolyn Taylor, Jennifer Whalen _ "This Hour Has 22 Minutes."

Best Comedy Program or Series: "Corner Gas"; "History Bites: Mother Britain"; "Jeff Ltd."; "Kenny vs. Spenny 2"; "Naked Josh II"; "The Rick Mercer Report."

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role: Martha Burns _ "Slings & Arrows Season 2"; Martha Henry _ "At the Hotel"; Erin Karpluk _ "Godiva’s"; Andrea Menard _ "Moccasin Flats Season III"; Cara Pifko _"This Is Wonderland Season III."

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role: Gil Bellows _ "Terminal City"; Nigel Bennett _ "At the Hotel"; Nicholas Campbell _ "Da Vinci’s City Hall"; Mark McKinney _ "Slings & Arrows Season 2"; Peter Outerbridge _ "ReGenesis II."

Best News Anchor: "CBC News at Six: Halifax," Norma Lee MacLeod; "CBC News: The National," Peter Mansbridge; "Global National With Kevin Newman," Kevin Newman.

Best Dramatic Mini-Series: "Human Trafficking"; "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; "Trudeau II: Maverick in the Making."

Best Dramatic Series: "Moccasin Flats Season III"; "ReGenesis II"; "Slings & Arrows Season 2"; "Terminal City"; "This Is Wonderland _ Season III."

Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series: Roger Abbott, Don Ferguson, Luba Goy, Jessica Holmes, Craig Lauzon, Alan Park _ "Royal Canadian Air Farce"; Brent Butt, Lorne Cardinal, Fred Ewanuick, Gabrielle Miller, Eric Peterson, Nancy Robertson, Tara Spencer-Nairn, Janet Wright _ "Corner Gas"; Al Goulem, Cas Anvar, Paula Boudreau, Ari Cohen, Louis-Philipe Dandenault, Kate Greenhouse, Tracey Hoyt, Richard Jutras, Christian Potenza, Swikriti Sarkar _ "The Tournament Season 2, The Warrior Women"; Cathy Jones, Gavin Crawford, Mark Critch, Shaun Majumder, "This Hour Has 22 Minutes"; Steve Smith, Bob Bainborough, Laurie Elliott, Rick Green, Jeff Lumby, Patrick McKenna, Wayne Robson _ "The Red Green Show."

Viewers’ Choice Award: Voting took place over the Internet for best lifestyle host. The nominees: Marilyn Denis _ "CityLine"; Jeff Douglas _ "Things That Move"; Mike Holmes _ "Holmes on Homes"; George Stroumboulopoulos _ "CBC News: The Hour"; Debbie Travis _ "Debbie Travis’ Facelift."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Headline, Industry News

Nominees for Sat. Gemini Awards

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Shawn Ashmore _ "Terry"; Tom McCamus _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story"; Tony Nardi _ "Il Duce Canadese"; Peter Outerbridge _ "Under the Dragon’s Tail"; Michael Therriault _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Ian Tracey _ "Intelligence."

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Wendy Crewson _ "The Man Who Lost Himself"; Joanne Kelly _ "Playing House"; Michele-Barbara Pelletier _ "Trudeau II: Maverick in the Making"; Klea Scott – "Intelligence"; Victoria Snow _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story."

Best Host or Interviewer in a Sports Program or Sportscast: Michael Landsberg _ "Off the Record With Michael Landsberg"; Ron MacLean _ "CBC’s Hockey Day in Canada"; Brian Williams _ "Torino 2006 _ the Olympic Winter Games on CBC."

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series: Ian Adams, Riley Adams, Michelle Lovretta _ "Hunt for Justice: The Louise Arbour Story"; Suzette Couture _ "The Man Who Lost Himself"; Chris Haddock _ "Intelligence"; Gordon Pinsent _ "Heyday"; Bruce M. Smith _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Andrew Wreggitt, Hugh Graham _ "One Dead Indian."

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series: Christian Duguay _ "Lies My Mother Told Me"; Bruce McDonald _ "The Love Crimes of Gillian Guess"; T.W. Peacocke _ "Canada Russia ’72"; Tim Southam _ "One Dead Indian"; Stephen Surjik _ "Intelligence."

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program: "Big Sugar," Galafilm Productions Inc; "CBC News: Sunday Beyond Words: Photographers of War," CBC Television; "House Calls," National Film Board of Canada; "Memory for Max, Claire, Ida and Company," Allan King Associates; "No More Tears Sister," National Film Board of Canada.

Best Writing in a Comedy or Variety Program or Series: Mark Farrell, Brent Butt, Paul Mather, Kevin White _ "Corner Gas"; Ian MacDonald, Jennifer Kennedy _ "The Wilkinsons _ Ulterior Designs"; Dan Redican _ "Burnt Toast"; Steve Smith, Rick Green, David T. Smith _ "The Red Green Show"; Mary Walsh, Ed MacDonald _ "Hatching, Matching & Dispatching"; Kevin White, Irwin Barker, Gavin Crawford, Mark Critch, Barry Julien, Bob Kerr, Gary Pearson, Carolyn Taylor, Jennifer Whalen _ "This Hour Has 22 Minutes."

Best Comedy Program or Series: "Corner Gas"; "History Bites: Mother Britain"; "Jeff Ltd."; "Kenny vs. Spenny 2"; "Naked Josh II"; "The Rick Mercer Report."

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role: Martha Burns _ "Slings & Arrows Season 2"; Martha Henry _ "At the Hotel"; Erin Karpluk _ "Godiva’s"; Andrea Menard _ "Moccasin Flats Season III"; Cara Pifko _"This Is Wonderland Season III."

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role: Gil Bellows _ "Terminal City"; Nigel Bennett _ "At the Hotel"; Nicholas Campbell _ "Da Vinci’s City Hall"; Mark McKinney _ "Slings & Arrows Season 2"; Peter Outerbridge _ "ReGenesis II."

Best News Anchor: "CBC News at Six: Halifax," Norma Lee MacLeod; "CBC News: The National," Peter Mansbridge; "Global National With Kevin Newman," Kevin Newman.

Best Dramatic Mini-Series: "Human Trafficking"; "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; "Trudeau II: Maverick in the Making."

Best Dramatic Series: "Moccasin Flats Season III"; "ReGenesis II"; "Slings & Arrows Season 2"; "Terminal City"; "This Is Wonderland _ Season III."

Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series: Roger Abbott, Don Ferguson, Luba Goy, Jessica Holmes, Craig Lauzon, Alan Park _ "Royal Canadian Air Farce"; Brent Butt, Lorne Cardinal, Fred Ewanuick, Gabrielle Miller, Eric Peterson, Nancy Robertson, Tara Spencer-Nairn, Janet Wright _ "Corner Gas"; Al Goulem, Cas Anvar, Paula Boudreau, Ari Cohen, Louis-Philipe Dandenault, Kate Greenhouse, Tracey Hoyt, Richard Jutras, Christian Potenza, Swikriti Sarkar _ "The Tournament Season 2, The Warrior Women"; Cathy Jones, Gavin Crawford, Mark Critch, Shaun Majumder, "This Hour Has 22 Minutes"; Steve Smith, Bob Bainborough, Laurie Elliott, Rick Green, Jeff Lumby, Patrick McKenna, Wayne Robson _ "The Red Green Show."

Viewers’ Choice Award: Voting took place over the Internet for best lifestyle host. The nominees: Marilyn Denis _ "CityLine"; Jeff Douglas _ "Things That Move"; Mike Holmes _ "Holmes on Homes"; George Stroumboulopoulos _ "CBC News: The Hour"; Debbie Travis _ "Debbie Travis’ Facelift."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Headline, Industry News

Nominees for Sat. Gemini Awards

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Shawn Ashmore _ "Terry"; Tom McCamus _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story"; Tony Nardi _ "Il Duce Canadese"; Peter Outerbridge _ "Under the Dragon’s Tail"; Michael Therriault _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Ian Tracey _ "Intelligence."

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Wendy Crewson _ "The Man Who Lost Himself"; Joanne Kelly _ "Playing House"; Michele-Barbara Pelletier _ "Trudeau II: Maverick in the Making"; Klea Scott – "Intelligence"; Victoria Snow _ "Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story."

Best Host or Interviewer in a Sports Program or Sportscast: Michael Landsberg _ "Off the Record With Michael Landsberg"; Ron MacLean _ "CBC’s Hockey Day in Canada"; Brian Williams _ "Torino 2006 _ the Olympic Winter Games on CBC."

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series: Ian Adams, Riley Adams, Michelle Lovretta _ "Hunt for Justice: The Louise Arbour Story"; Suzette Couture _ "The Man Who Lost Himself"; Chris Haddock _ "Intelligence"; Gordon Pinsent _ "Heyday"; Bruce M. Smith _ "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; Andrew Wreggitt, Hugh Graham _ "One Dead Indian."

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series: Christian Duguay _ "Lies My Mother Told Me"; Bruce McDonald _ "The Love Crimes of Gillian Guess"; T.W. Peacocke _ "Canada Russia ’72"; Tim Southam _ "One Dead Indian"; Stephen Surjik _ "Intelligence."

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program: "Big Sugar," Galafilm Productions Inc; "CBC News: Sunday Beyond Words: Photographers of War," CBC Television; "House Calls," National Film Board of Canada; "Memory for Max, Claire, Ida and Company," Allan King Associates; "No More Tears Sister," National Film Board of Canada.

Best Writing in a Comedy or Variety Program or Series: Mark Farrell, Brent Butt, Paul Mather, Kevin White _ "Corner Gas"; Ian MacDonald, Jennifer Kennedy _ "The Wilkinsons _ Ulterior Designs"; Dan Redican _ "Burnt Toast"; Steve Smith, Rick Green, David T. Smith _ "The Red Green Show"; Mary Walsh, Ed MacDonald _ "Hatching, Matching & Dispatching"; Kevin White, Irwin Barker, Gavin Crawford, Mark Critch, Barry Julien, Bob Kerr, Gary Pearson, Carolyn Taylor, Jennifer Whalen _ "This Hour Has 22 Minutes."

Best Comedy Program or Series: "Corner Gas"; "History Bites: Mother Britain"; "Jeff Ltd."; "Kenny vs. Spenny 2"; "Naked Josh II"; "The Rick Mercer Report."

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role: Martha Burns _ "Slings & Arrows Season 2"; Martha Henry _ "At the Hotel"; Erin Karpluk _ "Godiva’s"; Andrea Menard _ "Moccasin Flats Season III"; Cara Pifko _"This Is Wonderland Season III."

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role: Gil Bellows _ "Terminal City"; Nigel Bennett _ "At the Hotel"; Nicholas Campbell _ "Da Vinci’s City Hall"; Mark McKinney _ "Slings & Arrows Season 2"; Peter Outerbridge _ "ReGenesis II."

Best News Anchor: "CBC News at Six: Halifax," Norma Lee MacLeod; "CBC News: The National," Peter Mansbridge; "Global National With Kevin Newman," Kevin Newman.

Best Dramatic Mini-Series: "Human Trafficking"; "Prairie Giant: The Tommy Douglas Story"; "Trudeau II: Maverick in the Making."

Best Dramatic Series: "Moccasin Flats Season III"; "ReGenesis II"; "Slings & Arrows Season 2"; "Terminal City"; "This Is Wonderland _ Season III."

Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series: Roger Abbott, Don Ferguson, Luba Goy, Jessica Holmes, Craig Lauzon, Alan Park _ "Royal Canadian Air Farce"; Brent Butt, Lorne Cardinal, Fred Ewanuick, Gabrielle Miller, Eric Peterson, Nancy Robertson, Tara Spencer-Nairn, Janet Wright _ "Corner Gas"; Al Goulem, Cas Anvar, Paula Boudreau, Ari Cohen, Louis-Philipe Dandenault, Kate Greenhouse, Tracey Hoyt, Richard Jutras, Christian Potenza, Swikriti Sarkar _ "The Tournament Season 2, The Warrior Women"; Cathy Jones, Gavin Crawford, Mark Critch, Shaun Majumder, "This Hour Has 22 Minutes"; Steve Smith, Bob Bainborough, Laurie Elliott, Rick Green, Jeff Lumby, Patrick McKenna, Wayne Robson _ "The Red Green Show."

Viewers’ Choice Award: Voting took place over the Internet for best lifestyle host. The nominees: Marilyn Denis _ "CityLine"; Jeff Douglas _ "Things That Move"; Mike Holmes _ "Holmes on Homes"; George Stroumboulopoulos _ "CBC News: The Hour"; Debbie Travis _ "Debbie Travis’ Facelift."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisements